Přípravy orientační rallye Call of South

Mezi spoustou školních povinností jsem se po dvouletých odkladech vydal letos v dubnu na delší dobu za hranice. Dokonce mimo Evropskou unii. Kam? S týmem South Bohemia Cars Club do Bosny a Hercegoviny, připravovat orientační rallye Call of South plánovanou na 2. až 10. července 2022. 

Pro mě, stejně jako mnoho dalších lidí, bylo hlavním cílem v tomto roce konečně cestovat a objevovat nové země. To se mi povedlo v rámci fotodokumentace příprav orientační rallye, navíc s nezvyklým autem v jeho přirozeném prostředí. Cílem tedy bylo vytvoření propagačního materiálu a jeho následné využití na profilech sociálních sítí této akce. Zajímavé byly také přírodní podmínky – podívali jsme se na vodopády za slunných dnů, otáčeli se na zasněžené cestě za hustého deště (spadlo i 51mm srážek za den – to je opravdu hodně!) a dokonce jsme byli v okruhu 200 km od relativně silného zemětřesení v Mostaru, ze kterého jsme odjeli jen den před tím.

To ale příliš předbíhám. Napřed jsme totiž museli připravit auta (tzn. nandat na střechu spoustu nepotřebných věcí pro případ „co kdyby“, z nichž nejotravnější byla zásoby 40 litrů čisté vody a prázdný kanistr, které jsme každý den museli na střeše různě přesouvat, když jsme chtěli vyndat stan. Nicméně po velmi deštivé první noci ve Slovinsku a chladné druhé noci v Bosně jsme se konečně vydali hlouběji. Abych neprozradil úplně přesně trasu rallye Call of South, řeknu jen, že Bosna má opravdu krásné národní parky. Chvíli jsme zkoušeli, co auta dokáží, a pak jsme se vydali vstříc jedněm z mnoha bosenských vodopádů. K mému překvapení (promiň, Balkáne!) kolem cesty nebyly žádné odpadky a čisto bylo i na všelijakých vyhlídkách a místech určených pro cestovní ruch. Kolem vodopádů vedla naučná stezka a nad nimi prodávala milá paní luxusní medy. Pokud pojedete s námi, doporučuji nějaké zakoupit, zvláště pak zázvorový.

A pak to začalo. Nepochybně dobře víte, že Google mapy vám občas i ve vaší domovině dokáže ukázat naprosto neprozkoumané cesty, povětšinou s nehezkým povrchem. No a teď si představte, jak fungují Google mapy v zemi, kde nádherný asfalt a šotolinu pro čtyřkolky dělí jen nenápadná značka „Konec asfaltu“. Jak jste si už pravděpodobně domysleli, fungují zhruba tak, že se dva offroady po západu slunce otáčely na cestě, po které pravděpodobně od války nikdo nejel. A trochu jsme se báli, že bychom nemuseli projet těch googlovských 7 kilometrů bez úhony.

Další den nás ale znovu čekaly bosenské přírodní skvosty. Čekali jsme, že bude zima a na vrcholu cílové destinace trocha sněhu, ale že sněhová barikáda nastane tak brzy nás trochu překvapilo. Zdatně jsme však jeli dál až do chvíle, kdy jsme dál nejeli. To přišel čas na kinetické lano a pomoc od posádky Jeepu. Byli jsme však odhodlaní vrchol i tak pokořit a tak jsme nahodili všemožné vrstvy oblečení, co byly dostupné (byla opravdu dost zima), vzali nejodolnější a nejvyšší boty, sbalili něco málo k jídlu a kávu od Original Afrika a vyrazili jsme slávě naproti. 

Dle neexistujících stop v hlubokém sněhu na cestě odhadujeme, že před námi nikdo relativně dlouho nešel, ani nejel. My se však těšili hlavně do cíle této výpravy, jelikož vypnutý vařič s kávou v batohu moc nezahřejí. Hned nahoře jsme se tak pustili do vaření nevzhledné kaše a výborné kávy, kterou jsem fotil právě pro Original Afriku – jednoho ze sponzorů akce a také společnost, která nám umožňuje pořádat naše čtvrteční autíčkářská setkání u dobré kávy. Ale o tom třeba jindy. Důležité je, že jsme se zahřátí a nabaženi krásných výhledů na vrcholky okolních hor vydali nazpátek vstříc dalším bodům k prozkoumání. A u velmi zajímavých přírodních útvaru jsme stihli luxusní západ.

Po tomto úžasném dni jsme se odměnili prvním ubytováním mimo stan ve vidině teplé sprchy, to jsme však netušili, že teplá voda se v pronajatém apartmánu jaksi nevede. Nevadí, i tak byla pohodlná postel a trochu prostoru po předchozích dnech nadbytečný komfort. Nadbytečná si pravděpodobně připadala také matka levé přední stabilizační tyčky, jelikož se rozhodla nás opustit a z Exploreru udělat velmi nestabilní vůz. Naštěstí jsem stejný problém řešili již před odjezdem a vzali jsme si dostatek náhradních dílů k opravě. Cestou jsme to přes další vodopády vzali do krásného starého města, které svou tajuplnou atmosféru doplňovalo skvělým výhledem. V Bosně je toho zkrátka k vidění spoustu a nechci zde úplně vyzradit, na co všechno se na Call of South můžete těšit. Je toho ale opravdu hodně, takže se doporučuju přihlásit na letošní ročník, který se koná 2.7. – 10.7.2022.

Přihlášky najdete na www.callofsouth.cz 😉